e-mail    Debatní kniha    Mapa stránek    Hlavní  
 27.prosince 2017 
 
Pravděpodobně jde o poslední letošní aktualizaci. Programátoři a počítačoví nadšenci budou zklamaní, všeobecně všichni budou zklamaní, snad až na tu malou menšinu, kterou zajímají „plicařské věci.“
Ti mají naopak celkem žně...
Úvod do CHOPN
Přehledová nekomplikovaná přednáška o CHOPN určená pro mediky druhého ročníku, tedy v podstatě pro poučené laiky. Letem světem patofyziologie, diagnostika a klasifikace. Trošičku i léčba.
Exacerbace CHOPN
A tady už se jde více do hloubky, protože šlo o kurz pro IPVZ, tedy pro hotové doktory, i když nepneumology. Také ale podle mě dobře přístupná prezentace, protože téma je úzké a jasně dané a zaměřuji se na to, jak se exacerbace prakticky léčí u nás na Bulovce. Nějakou velkou teorii zde nehledejte.
Od infiltrátu přes rozpaky až k léčbě
Patrně moje poslední přednáška pro akci kazuistických sdělení z pneumologie. Poslední proto, že je mi už 35 let a tak nějak se předpokládá, že tam prezentují spíše začínající a mladší lékaři, což je polooficiálně právě do oněch 35.


25.října 2017 
Prezentace o tuberkulóze nahrávaná při minulé aktualizace je určená pro studenty šestého ročníku. Přednášení pro šesťáky je asi zajímavější, protože témata jsou méně teoretická a je možné se více rozpovídat o tom, jak to chodí. Přednášet pro čtvrťáky mě bavilo méně, protože moje téma Vyšetřovací metody přeci jen není tak strhující. Proto jsem letos prezentaci trošku předělával, i když ne tak hloubkově, jak by bylo potřeba. Vlastně jen v prvních třech tématech a s výsledkem tak úplně spokojen nejsem. Trochu jsem něco přidával, ale z větší části ubíral. Především jsem dost osekal funkční vyšetřování plic, protože se mi toto téma překrývalo s některými přednáškami kolegů.
Tedy, stahujte Vyšetřovací metody v pneumologii, přičemž tentokrát na stránkách ponechávám i původní verzi.

A ještě jednou plicní věc. Poprosili mě zpracovat nějakou krátkou kazuistku pro jistý vzdělávací web. Zvolil jsem si případ mladé slečny s Wegenerovou granulomatózou a stručný popis případu nahrávám i sem.

12.října 2017 
Vypadá to, že kdyby nebylo lisu a oleje, tak by se tady na stránkách nic nedělo. Tudíž je nanejvýš důležité vás zpravit, že jsem v září úspěšně vylisoval řepkový olej z řepkových lusků, které jsem nějakou dobu předtím natrhal při kořistnické výpravě na nadaleké pole.
S touto zdrcující informací se pochopitelně nemůže nic měřit, proto spíše stručně:
Vyhradil jsem si dva (velmi hutné) dny na důkladnou práci nad svým editorem Bloček. Samozřejmě jsem nějaké úpravy a přípravy dělal už občas průběžně před tím, ale teď se mi povedlo udělat skokový pokrok. Nejzajímavější je pochopitelně výčet změn a oprav. Dovolím si ho sem dát v angličtině, tak jak jsem Bloček prezentoval na svém oblíbeném DOSařském fóru.
Binárko a zdrojáky jsou jako vždy k dispozici v sekci „Na stažení“ nebo na speciálním webu na sweb.cz.

version 1.6
  - fixed graphical glitch causing garbage in some circumstancies when opening a new window
- mouse sometimes caused noticeable slowdown of program
- reenabled the char typing using ALT + <codes on numeric keyboard>
- fixed crash when "word wrapping" on empty file was selected
- optimized the method for getting the hardware glyphs from graphic card
+ implemented function keys CTRL+right arrow and CTRL+left arrow
+ implemented function CTRL+A (select all)
+ CTRL+Del deletes selected block
+ selected blocks are now visible just in the text - not only in status line
+ program language can be switched directly from menu system (no manual editing of conf. files is needed)
* not only the final compilation but also regular development is done with Freepascal 3.0.2
V mezidobí jsem trošku nakousl to a ono a zaujal mě zdroják na stránkách věnovaný projektu QB64, tedy portu QBasicu pro 64-bitová windows. Ve wikioddílu jsem tam našel článek o extrakci ikon z hlaviček windowsích EXE souborů bez použití funkcí windows.
V té době totiž ještě v QB64 nebyla implementovaná příslušná API funkce. Zdroják jsem se pokusil přeložit do pascalu, ale z výsledku jsem poněkud rozpačitý. Zaprvé mi nefunguje stažení ikonky do BMP souboru, ale jen do ICO souboru. To by nevadilo, ale bohužel se mi nepodařilo extrahovat všechny varianty ikonky pro různé velikosti, t.j. daří se mi extrakce jen té nejmenší varianty ikony. Program je tedy třeba chápat spíše jako polotovar, ale vzhledem k jeho unikátnosti ho sem dávám i tak - GetIcon.

Tím jsem asi vyčerpal počítačové záležitosti a přejdeme k nepočítačovým. Zase začal semestr, zase začali chodir medici a zase je to na houby, protože jich je moc a nevejdou se do posluchárny. Tím „nevejdou se“ nemám na mysli pojem důstojně se nevejdou, ale letos se dokonce fyzicky nevejdou, a to ani zdaleka. To ale naštěstí není moje starost. Já mám zkrátka na starosti své přednášky a vyšlo najevo, že je potřeba zásadně inovovat prezentaci o tuberkulóze. Starou verzi nemá smysl na stránkách nechávat, proto ji mažu a nahrávám novou prezentaci - Základy TBC, 2017.

1.května 2017 
V práci se mi už kolegové začali hihňat když mluvím o lisování oleje, což znamená, že o něm mluvím moc. Na zdejších debatních knihách se mi ale zatím nikdo nevysmál, takže si můžu dovolit tento zápisek. Prohnal jsem totiž lisem většinu loňské úrody dýní a trochu i cuket. Podrobněji se rozepisuji v oddíle o lisu Piteba, ale rovnou sem si musím postěžovat, že samotnému lisování předcházela velmi nechutná fáze rozebírání shnilých a plesnivých dýní a cuket. I tak jsem získal jen kolem 500g semen. Jako zkušenost ale dobré.

2.ledna 2017 
V databázi na hostitelském webhostingu WebZdarma jsou mé stránky vedeny v kategorii osobní. To by jeden čekal, že se bude jednat o průřezové stránky o všem možném, třeba o osobní blog. Ale tedy v posledních letech přibývají jenom programátorská témata a občas něco z plicního l lékařství. Proto jsem rád, že dnešní aktualizace je úplně atypická a že nahrávám článek ne o duševní činnosti, ale o něčem, co se týká fyzické práce.

Domácí lisování oleje

V domácím hospodářství se zahradou lze nejenom moštovat jablka nebo pálit švestky. Ženské, ty ať si vyrábí pampeliškový med. Pořádní chlapi ale lisují olej. To znamená pořídit lis, promazávací olej, lampový olej a pak, dá-li Bůh, získat jedlý olej. Panenský. Zastudena.
Pokusil jsem se sepsat své dosavadní zkušenosti s lisem Piteba, jak na to a zda to stojí za námahu.


31.srpna 2016 
Na střední škole a snad ještě více na vysoké byly prázniny dobou, kdy jsem si nejenom odpočinul, ale také, jelikož byl dostatek času, jsem nelitoval hodin strávených při programování. Delší období volna se mě bohužel už dlouhou dobu netýká, ale teď v srpnu manželka s dcerou odjely za babičkou a já měl příležitost se po delší době zabrat do pascalu. Bohužel jsem si znovu ověřil, že předpokládaný čas nad řešením nějakého problému se nevyhnutelně mnohokrát překročí a tudíž se stihne jenom malý zlomek plánovaného.
Přesto jsem zvládl alespoň minimální variantu a nahrávám novou verzi svého editoru Bloček, včetně zdrojových kódů.
Na novou řadu jednotek jsem tentokrát nesáhl, ale přesto nahrávám aktuální stav včetně drobné aktualizace znakového editoru Kašmár. Novinky v editoru Bloček 1.5:
version 1.5c
+ now can display the Exif info in JPEG files and export the Exif data
+ can resize big images to optimaly fit the screen
+ can now properly display the semi-standard VGA fonts with used 7.bit in char definitions 
- fixed few bugs which potentialy could lead to crash
- fixed some graph. glitches when changing the image viewer and text editor modes
- fixed "locking" of ALT and CTRL keys in some situations
- fixed typos in english messages
Jak jsem psal o pár řádek výše, v balíku Wokna32 najdete všechny použité zdrojáky. Patrně nejvyužitelnější je ale grafická knihovna VenomGFX, kterou, stejně jako minule, nahrávám i separátně. Jelikož je ale hlavní a vlastně jedinou, novinkou Bločku schopnost čtení Exif informací, tak jsem dotyčný unit upravil, aby mohl fungovat i zcela nezávisle a aby byl obojživelný (TP/FP). Mužete si tedy stáhnout jednotku Exif.

21.února 2016 
Znovu začal školní semestr. Mě už se to zaplaťbůh dávno netýká jako studenta, ale jelikož k nám na kliniku chodí medici, tak ho musím brát na vědomí jako vyučující. Šesťákům přednáším téma intersticiální plicní procesy. Vloni jsem si na to vytvořil prezentaci, kterou jsem nahrál i sem na stránky. Jenže loňský rok je minulost, letošní současnost a i za ten jeden rok prezentace poněkud zastarala. A kromě toho jsem dostal nápady, jak prezentaci trochu vylepšit. Proto nahrávám novou verzi své prezentace o intersticiálních plicních procesech. Minulou jsem smazal. Pokud ji z nějakého důvodu chcete, napište mi email.

31.ledna 2016 
Minule jsem se zmiňoval o programátorovi, který se mě ptal na nějaké podrobnosti ohledně chráněného režimu v Borland pascalu. Ukázalo se, že tento člověk programuje v pascalu rozsálejší systém jednotek pro tvorbu her. Vyměnili jsme si ještě několik emailů ohledně programování zvuku. Já jsem propagoval použití již existujících knihoven, on mě přesvědčoval o psaní vlastních unitek. Každopádně jsem se znovu trochu musel zabývat podporou zvuku v pascalu. Hledání na Google ukázalo, že se pořád ještě dají na internetu najít knihovny a zdrojáky různých zvukových systémů pro Turbo pascal. Doporučuju hlavně zrcadla (již zaniklého) archívu Garbo. Pro Freepascal je ale situace mnohem horší. Pro velmi staré verze Freepascalu se sice dají sehnat nějaké zdrojáky, ale reálně mi nefungují. Vypadá to na nějaký problém při zpracování DMA přenosu nebo obsluhy IRQ z chráněného módu. Možná, že na některé specifické konfiguraci se rozeběhnout dají, ale zkoušel jsem je na čtyřech počítačích a s různými zvukovými kartami, ale úspěch jsem neměl s žádnou unitkou. Toto jsem řešil už před čtrnácti lety, kdy jsem hledal zvukový systém pro svoji plošinovku Jupír 2. Tehdy jsem našel velmi osekané rozhraní staré verze knihovny Miles sound system pro TMT pascal, kterou se mi podařilo přeportovat právě do Freepascalu. Unitka funguje, zvuky pěkně hrají, ale jak jsem se zmiňoval, jde o velmi osekaný port, který neobsahuje zvukový mixér. Nelze tedy přehrávat více zvuků najednou - nově spuštěný zvuk ukončí zvuk předchozí.
V případě Jupíra to vlastně nevadilo, ale rozhodně nejde o uspokojivé řešení. Každopádně jsem ale nic lepšího neměl.
Až nyní jsem při prohledávání internetu znovu kápnul na stránku s nějakými zdrojáky pro TMT pascal a tam objevil knihovnu, která dokáže přehrávat .MOD soubory a také samostatné samply. To znělo velmi slibně, a proto jsem se pustil do konverze pro Freepascal a tentokrát i pro Turbo pascal.
Mám tak k dospizici nejen obojživelnou, ale přímo trojživelnou (TMT pascal, Freepascal, Turbo pascal) jednotku pro přehrávání zvuků. Má podobné řešení jako Miles, tzn. jde o realmódové dynamicky nahrávané zvukové ovladače, které volám z chráněného režimu. Narozdíl od Milesu jsou ale tyto ovladače vysokoúrovňové - přímo v realmódovém driveru je mixér s přehrávačem .MOD souborů.
To jsou ty dobré zprávy. Špatné je, že mi sice funguje přehrávání MOD, ale vůbec mi nefunguje přehrávání samplů. V praxi tedy zase nemám řešení, které zvládne dynamicky mixovat zvukové efekty. Přesto ale možnost přehrávání MODů z Freepascalu není k zahození. Stahujte zde.

13.ledna 2016 
Je za námi další rok. Doposud jsem se vždycky těšil na silvestrovské ohňostroje a přál si, aby to byla pořádná divočina se spoustou rachejtlí a s obrovskými petardami, ale tentokrát to bylo jinak. Letos jsem naopak doufal, že se lidi na Strašíně na ohňostroje vykašlou, a že bude ticho, aby se Sonička nebála a mohla hezky spinkat.
Každopádně jsme v roce 2016.
Po delší době jsem sepsal článek o programování v pascalu, ke kterému mě inspiroval jeden dotaz, který mi přišel emailem. Týká se chráněného režimu pod Borland pascalem.
Dnes jsem také konečně aktualizoval přehled překladačů pascalu. Na prvním místě se samozřejmě věnuju nové verzi Freepascalu.
A právě třetí řada Freepascalu mě namotivovala, abych v ní zkusil přeložit svoji stařičkou hru Jupír 2. Po drobných úpravách zdrojáku se mi ji podařilo přeložit, ale zpočátku hra hodně padala a leccos nefungovala. Postupně jsem ale všechny problémy vyřešil a upravené zdrojové kódy nahrál na webovou stránku projektu Jupír 2
A v neposlední řadě jsem trochu zaktualizoval odkazy, ale to vlastně dělám tiše průběžně.
Žádný strach, tentokrát mi do rodiny žádné nové miminko nepřibylo :-) Péče o Soničku zabírá nejen mamince, ale i mě velkou část dne, ale i tak musí zbýt čas na pracovní povinnosti. Z úvazku na fakultě vyplynulo, že musím v rámci kurzu interního kmene odpřednášet něco o pneumoniích. Žádnou připravenou prezentaci jsem neměl, takže jsem v práci nastartoval DICOM prohlížeč snímků, Microsoft malování na zpracovávání screenshotů a doma Powerpoint a během tří pozdních večerů slepil krátkou prezentaci o pneumoniích, tedy o zápalu plic. Oproti minulé prezentaci o TBC je možná nezdravotníkům přístupná o něco hůře, ale i tady budete u některých slajdů zjišťovat, že vlastně říkají, že „Nebude-li pršet, nezmoknem.“

„No dobře Láďo, ale nezanedbáváš poslední dobou nějak počítače a programování, co?“
„Hm, no, asi takhle — jo a ne.“
„Co?“
„K programování se teď dostávám málokdy a když už ano, tak nezvládám programovat delší dobu v kuse. Takže jednou tady něco upravím, támhle kousek dolním, ale nejde o hotové celky, které má smysl nahrávat sem na stránky.
No, ale abych nebyl úplná lemra, tak se podělím s několika zajímavostmi z počítačového světa“:
  • Port Quake 2 pro DOS - Víme, že DOS je komerčně mrtvá platforma a kromě občasných výtvorů jednotlivců na něj již mnoho let nevycházejí žádné hry. Jednou z posledních „velkých“ her byl Quake 1. Tehdy začínala éra 3D karet, pro DOS vyšel patch pro Réndition Verité, nicméně pro rozšířenější 3DFX existovala jen windowsácká verze. A Quake 2 už vyšel pouze pro windows a dosaři měli smůlu. Až dosud. Nadšenec Neozeed se totiž rozhodl, že takhle by to nešlo a vytvořil DOSový port. Aby to bylo ještě luxusnější, tak dodal podporu pro 3DFX karty, takže hra vypadá opravdu úchvatně.
    A ještě jedna dobrá zpráva! Neozeedův úspěch povzbudil jiného vývojáře, který si říká Maraakate, a který vyvíjí alternativní a rozšířený engine Quake1. Zpětně přeportoval některé vlastnosti z Quake 2 a díky tomu dodal, mimo jiné, právě podporu pro 3DFX karty i pro DOSovou verzi Quake1.
    Já osobně jsem hrdým vlastníkem karty Voodoo2, takže můžu pařit jak o život :-)

  • Testování Freepascalu 3 - Ve svém přehledu kompilátorů pascalu píšu, že existují dvě generace překladače. Zaprvé 1.x.y, která si velmi dobře rozumí s DOSem a zadruhé 2.x.y, která si s ním rozumí méně, nicméně použitelná je.
    Nyní je ve fázi testování třetí generace, tedy 3.0. Z našeho hlediska je skvělé, že byl, konečně, opraven bug 26385. Zdálo by se super, ale trochu mě zklamal fakt, že v relase candidate 1 i 2 chybí binárko pro IDE. Tím je pro mě celý překladač skoro nepoužitelný. Já jako příležitostný hobby programátor prostě potřebuju propojení editoru, nápovědy, překladače a kompilátoru do jednoho celku. Pevně doufám, že finální verze vyjde včetně IDE. Pokud ne, tak se ho pokusím nějak zkompilovat ze zdrojáků.
    Další zajímavou novinkou je dokončovaný křížový překladač do 16-bitového DOSového kódu. Překladač jako takový musí běžet ve windows, ale tvoří 16-bitové dosové exáče! Jsem zvědavý na výsledek. Bude to jako klasický Turbo pascal, ale se všemi syntaktickými vymoženostmi Freepascalu. A do budoucna se dokonce chystá cross-compiler DOS32->DOS16.

  • Balíček vypalovacích programů pro DOS - Souhlasím se všemi, kdo tvrdí, že vypalování CD/DVD v DOSu je masochismus. Jenže zaprvé masochismus k DOSu tak nějak patří a zadruhé se vhodnými dávkovými soubory a nadstavbami dá v řadě případů dosáhnout dobrého komfortu. A do třetice - chceme přeci, aby byl DOS soběstačná platforma a nemusel se pro některé úlohy uchylovat pro pomoc jiných systémů, ne?
    Před několika lety se na internetu daly celkem snadno najít DOSové vypalovací utility CDRkit, goldenhawk DAO a pokus o grafickou nadstavnu DosCDroast. Všechno ale z internetu jaksi vymizelo a snad jen CDRkit ve verzi 2.01 se dá na nějakých hodně zapadlých serverech najít. Proto na své stránky nahrávám svůj balíček různých vypalovacích programů pro DOS.

  • QuickView 2.6 - Prohlížečů obrázků je pro DOS celkem dost, přehrávačů hudby málo a přehrávače videa jsou jen dva. Zaprvé je to port linuxového přehrávače Mplayer (zde ke stažení), což je přehrávač z příkazové řádky, který ne každému vyhovuje. Kromě toho existuje nativní DOSový přehrávač QuickView, který sice nemá tak širokou podporu kodeků a funkcí, ale je jednodušší k používání.
    Vypadalo to, že jde již o mrtvý projekt, ale poměrně nedávno vyšla po řadě let nová verze.


20.září 2015 
Rozrostla se mi rodina!
S Lenkou už nejsme dva, ale 6. srpna 2015 k nám přibyla holčička Soňa. Chudák malá se narodila do největších veder. Maminka i miminko ale byly obě statečné. Lenka musela zvládnout císařský řez, i když se ho moc bála, a Sonička se učí žít mimo bříško jako samostatný tvoreček. Hezky pije mlíčko, roste a dělá nám radost. Když brečí, tak brečí, a když ne, tak víme, že pláče jenom přiměřeně, tak jak to má být.
S maminkou ti Soničko přejeme hodně štěstí na našem světě a ať se ti líbí u nás v rodině!


24.února 2015 
Nedá se nic dělat — musím se pochválit. To je konec konců hlavní důvod, proč tyhle stránky existují :-)
V rekordně krátkém čase jsem vytvořil další plicařskou prezentaci. Pravda, je krátká. A také je nekomplikovaná až vyloženě jednoduchá. Ale zato je o tuberkulóze, a to je přeci atraktivní téma. Není? No, tak dobře. V každém případě se můžete podívat na Základy o TBC. Primárně určená pro mediky, ale může se hodit i potenciálním pacientům, tudíž vám všem.

27.ledna 2015 
Úvodem prvního zápisu v novém roce vám chci popřát hodně štěstí a úspěchů a splnění vašich přání. Jak se tak dívám na své předchozí příspěvky, tak za poslední rok se přibližně střídají příspěvky počítačové a programovací s aktualizacemi medicínskými. Dnes tuto tradici dodržím, minule jsem nahrával programovací knihovnu, tentokrát jde o další prezentaci z pneumologie.
Přednášku Intersticiální plicní procesy jsem připravil ve třech verzích: od stručnější pro mediky, po podrobnější pro kolegy na naší klinice. Na stránky nahrávám tu detailnější variantu. Přesto si ale myslím, že je velmi dobře přístupná celkem komukoliv. Takže plicím zdar a nezapomínejte, kouření škodí zdraví :-)

31.prosince 2014 
No vida! Minule jsem psal, že letos už žádná další aktualizace asi nebude, ale přece jenom stránku obnovuji ještě jednou. Jelikož jsem měl trojdenní dovolenou na konci roku, tak mi zbyl čas na už dlouho plánovanou úpravu meníček v nové generaci své jednotky Wokna32.
Opravil jsem dlouho neřešené problémy se stromovými nabídkami a také utilitu Menustav. A jelikož je jakž takž konsolidovaná nová verze Woken32, tak nahrávám i novou verzi svého znakového editoru Kašmár, který je již založen právě na nové generaci této jednotky. Bohužel, pořád není převedena vlajková loď mých unitek, textový editor Bloček. To zůstává jako velký dluh do budoucna.
Přeji vám mnoho štěstí a zdaru v přicházejícím roce 2015!

12.prosince 2014 
Patrně poslední aktualizace v tomto roce. Minule ohlašovaný prográmek na chemoterapie má v podmínkách našeho ústavu celkem úspěch a po odladění několika chybek ho používáme již poměrně běžně. Proto jsem připravil novou verzi, která, mimo jiné, pomůže i s vyúčtováním podaných léčiv.
Další novinku novinkou jsou přidané lékařské prezentace. Letos v prosinci jsem se po třech letech zúčastnil pneumologických kazuistik a přednesl jsem prezentaci nazvanou „Tuberkulóza vzniklá z nejlepších úmyslů.“
Letos po mně také šéf chce, abych se více zapojil do výuky mediků a připravil si nějaké výukové přednášky. Zatím jsem nahrál „Vyšetřovací metody v pneumologii“. Obě prezentace jsou zde. Další plánuji ještě trošku upravit a nahraju je příště.

To bychom měli vyřízené doktorské věci a přejdeme na počítače.
V oddíle pascal mám i několik verzí basicu. Updatoval jsem konkrétně archív s Powerbasicem, protože jsem našel na internetu jeho novější verzi, konkrétně 3.5. Dále. V přehledu překladačů pascalu se zmiňuji i o Visual basicu pro DOS a oceňuji tam, tutorial Learn. Donedávna jsem si myslel, že Turbo pascal nic takového nemá, ale zjistil jsem, že to není pravda. Má. Z nějakého důvodu ale není součástí poslední verze 7.0, ale jen starší s označením 6.0. Pascalovský tutorial se nazývá TPTour.

31.srpna 2014 
Od minulé aktualizace uplynulo skoro půl roku a když přemýšlím, co se za té doby událo, tak docházím k tomu, že vlastně pořádně nic. Je pravda, že jsme si s Lenkou pořídili nové zvířátko, agamu vousatou, ale o teraristice jsem na tyto stránky nikdy nepsal, a tudíž nemá smysl rozepisovat se o tom nyní.
Nepřestal jsem pracovat na svých Woknech32, ale tempo je hlemýždí. V tomto ohledu se tedy nic nezměnilo. Přesto mám ale i tentokrát co nabídnout. Poprvé předkládám program ne v pascalu, ale v javascriptu. Jde o relativně jednoduchou aplikaci, která pomůže z tvorbou rozpisů pneumologických chemoterapií. Ano, jistě, cílová skupina potenciálních uživatelů je opravdu úzká a vy tento program na 99,9% potřebovat nebudete. Přesto ale, i když nejste onkolog ani plicař, může být pro vás zajímavé se na tento prográmek mrknout čistě ze zvědavosti. Vstupních údajů je jen několik. Pro laika je nejzáhadnější pojem „kreatinin“, což je koncentrace určité odpadní látky v krvi a podle které lze odhadnout, jak výkonné máte ledviny. Normální hodnota je mezi 45-110.
Jestli chcete program používat v praxi, tak vás musím pochopitelně varovat, že je to zcela na vaši zodpovědnost a že za generované rozpisy ručit nemohu.
Spuštění rozpisu pneumologických chemoterapií. Odkaz bude později dosažitelný z podsekce „Škola a práce“

9.února 2014
Podle kalendáře by venku měly být kruté mrazy a závěje sněhu, ale na teploměru je zrovna +7°C a co se týká sněhu, tak z okna vidím jenom nepatrné zbytečky u sousedů na zahradě, jinak nic. Nicméně pořád platí, že máme dlouhé zimní večery, zahrada spí, venku je ošklivo, a proto je možné trávit bez výčitek svědomí u počítače o něco více času.
Proto jsem začal znovu trochu pracovat na nové generaci svého balíku Wokna32. To je můj dlouhodobý projekt, který zahrnuje grafické rozhraní a několik aplikací, z nichž nejvýznamnější je Bloček. Někdy v roce 2009 mě chytil záchvat megalomanie, kdy jsem celá Wokna32 začal rozšiřovat a "vylepšovat", ale bylo to jednoznačně nad moje síly a projekt úplně zamrzl. V minulých dvou letech jsem sice několikrát Bloček aktualizoval, ale pořád je založen na minulé generaci knihovny Wokna32. Po velmi dlouhé době jsem se ale na podzim vzchopil a znovu začal (trochu) pracovat na Woknech. Přeportovat na ně Bloček je pořád ještě vzdálený sen, nicméně už se mi povedlo adaptovat pro novou generaci editor fontů Kašmár.
Po tomto úvodu patrně čekáte, že vyložím odkaz jak na nový Kašmár tak na nová Wokna32.
Taky jsem si myslel, že to udělám, ale nakonec jsem se rozhodl že ne, protože jsem našel ještě nějaké problémy v utilitce Menustav, a to je přeci jen dost důležitá součást celého balíku. Nová verze tedy dnes nebude, ale pracuji na tom.
Něco nového ale přesto k dispozici mám. Samostatnou součástí balíku Wokna32 je grafická jednotka VenomGFX. Nahrál jsem verzi 8.5 a jde i tentokrát o větší update a novinek je poměrně dost. Seznam změn ponechávám v angličtině, tak jak je uvedený v dokumentaci.
version 8.5
         + New Load_Image function. It is general loader for all graphic
           image files. It detects the file type and calls the proper
           specific loader. 

         + VenomGFX can now use not only VGA fonts from char generator but
           also vector borland .CHR fonts. Loader from .CHR fonts is in
           external file VNM_CHR and can be attached in a modular way
           similarly to image loaders. 

         - fixed bug in Flip_VW procedure which was not able to move
           from VRAM into RAM
         - fixed small bug in PieSlice and PieSlice3D procedures
         + VenomGFX now detects the PCI-vendor and PCI-device codes of SVGA
           Also detects the CPU brand string.
         * WMF loaders tries to be more stable for "strange" WMF files.
         * optimalization of Putchar_FN procedure
         * Procedures Flip_VW and Flip_VW_and_clrscr are now able to copy
           from banked VGA into virtualwindow
         * Mouse handler now records also informatin about position of last
           right button press and release
„Ale pozor, tohle ještě není všechno!“ — zvolal by teď v teleshoppingu Horst Fuchs.
„A co tu ještě máme, Horste?“
„Nějaké stiljagi.“

Tedy, v roce 2009 jsem několikrát přispěl na internetový server Po-russki.cz. Tyto stránky už dávno nefungují, ale tehdy to byl sice nevelký, ale zato pěkný sajt o hovorové a nespisovné ruštině. Napsal jsem tam tehdy několik příspěvků. Před nějakou dobou jsem značně neúplné torzo těchto stránek vylovil na Wayback machine a tak nějak mi v tu chvíli přišlo líto, že některé z mých výplodů zmizely z webu.
Takže jsem dal dohromady, a do zdejšího dyzajnu převedl, svoje povídání či řekněme recenzi na ruský film Stiljagi.

5.ledna 2014
Starý rok nám vyšuměl, máme nový rok 2014 a všem vám přeji všechno nejlepší a hodně úspěchů. Dnešní aktualizace není nijak světoborná, což už se na těchto stránkách stalo neblahou tradicí, ale člověku se chce k Novému roku přeci jen vyložit něco nového.
Vlevo vidíte obrázek z filmu O čem mluví muži (О чём говорят мужчины). V práci jsem tuto ruskou komedii tak opěvoval, že jsem se rozhodl vytvořit k němu titulky, aby si ho mohli pustit i kolegové. Nakonec nebylo potřeba titulky psát od nuly, protože jsem našel už jiné, které nicméně bylo potřeba dost upravovat. Každopádně tu je mám pro vás ke stažení.

Druhá novinka je programovací. Už delší dobu jsem chtěl napsat nějakou jednotku ke zjišťování informací o konfiguraci počítače. Nikdy jsem ale nebyl schopný se prokousat žádnou z mnoha tajuplných technických specifikací. Až nyní na přelomu roku jsem objevil poměrně snadný způsob jak se dostat k informacím SMBIOSu, který poskytuje informace především o základní desce, procesoru a pamětech. Nakonec to dalo více práce, než jsem myslel, ale povedlo se. Nakolik je to skutečně užitečné, neumím říct, ale zde si můžete stáhnout jednotku SMBIOS. Jednotka je obojživelná - funguje v Turbo pascalu i ve Freepascalu.

10.listopadu 2013
Minulá aktualizace přišla po velmi dlouhé době, nynější naopak za několik dnů. Tentokrát už se znovu týká programování. Před lety jsem řešil tento problém: Mám černou obrazovku. Chci, aby se na ní náhodně objevovaly červené tečky, a to tak dlouho, než bude celá obrazovka červená. Chtěl jsem, aby byl algoritmus rychlý a tempo přibývání teček bylo konstantní. Nějak jsem to tehdy vyřešil, ale stejně jsem se cítil nespokojen, protože jsem měl dojem, že to není ono.
Minulý týden jsem se k tomuto problému vrátil a vymyslel elegantnější řešení. A jelikož si myslím, že je to zajímavé a praktické téma, tak jsem o této úloze sepsal krátký článek.

5.listopadu 2013
Dnešní aktualizace není programovací, dokonce ani počítačová, je totiž medicínská. Nahrál jsem svoji prezentaci o závislosti na tabáku. Nebojte, není dlouhá, má čtyřicet snímků, je v ní hodně obrázků a myslím, že je velmi dobře přístupná i nezdravotníkům, ba i nekuřákům. Když jsem ji přednášel, tak se líbila, tak doufám, že se bude působit dobře i při samotném prohlížení.
Zkrátka - Závislost na tabáku.


27.června 2013
Při minulém zápisu jsem zjistil, že nemám dobrý způsob, jak snadno převést krátký ruský text do HTML entit. Mám sice prográmky AnyCZ a AnyRU, ale tato vlastnost zrovna v AnyRU chyběla. Tudíž jsem ji doplnil a při té příležitosti našel v AnyRU chybu, pro kterou nesprávně detekovala texty v cp866 jako cp-1221. Nová verze zde.
Hlavní novinkou je ale nová verze mého textového editoru Bloček a celého balíku Wokna32. Oba archívy jsou je stažení na obvyklé stránce.
Novinky:
* Dokáže sám zjistit používanou DOSovou znakovou sadu a podle toho nastavit unicode režim
     (tudíž proměnná „keyboard_mapping“ v souboru BLOCEK.CFG už není třeba)
* vzhledem k neúnosné chybovosti některých video BIOSů ve VESA3 režimu lze používání VESA3 funkcí zakázat.
+ konečně jsou podporovány blokové operace s textem (mazání, kopírování, vkládání). Navíc je k dispozici ne jedna schránka, ale hned DEVĚT schránek!
+ systémové informační okno

Kromě kompletního balíku Wokna32 je ke stažení i samostatná grafická knihovna VenomGFX, nyní ve verzi 8.4.
Novinky:
+ Všechny výplňové kreslicí procedury mohou být vybarveny nejen jednolitou barvou, ale také na ně může být nanesena textura (jsou implementovány čtyři varianty). Pro více informací se podívejte na proceduru SetLineMode.
+ Kromě vyplňování texturou je možný také inverzní vybarvovací mód za užití operace XOR
* odstraněny neklipovací varianty procedury Bar.
+ přepínání grafických stránek je nyní plnohodnotně dostupné i v bankovacích režimech
* vylepšený kód většiny bankovacích procedur


24.května 2013
Po nějaké době se mi zase podařil pěkný úlovek týkající se pascalu. Už hodně dávno mám ve své instalaci Borland pascalu 7 soubory české nápovědy. Anglicky sice umím, ale i tak je velice příjemné číst si nápovědu česky. Dokud jsem na počítači používal kódování bratří Kamenických, tak jsem byl spokojen úplně. Později jsem ale z řady důvodů začal používat sice horší, ale standardnější kódování Latin 2. A jelikož je česká nápověda psaná v kamenících, tak jsem místo českých znaků viděl jiná, chybná, písmena. Bylo to sice použitelné, ale otravné. Už dříve jsem několikrát na internetu hledal dekompilátory a kompilátory souborů nápovědy, abych mohl provést konverzi kódování češtiny, ale nikdy jsem nic použitelného nenašel.
Až předevčírem jsem zabrousil na ruské stránky Паскаль Тум Су, kde jsem našel jeden tip a nakonec v zastrčeném německém internetovém archívu nalezl kýžený prográmek na manipulaci se soubory nápovědy pascalu. Dávám ho k dispozici na svoje stránky. Rovněž nahrávám upravené české soubory s nápovědou v kódování Latin 2.

Jako druhý bod bych chtěl upozornit na vývoj zvláštní verze Freepascalu pro 16-bitový reálný DOSový režim. Zatím je celý projekt v experimentálním a raném stadiu, ale uvidíme co z toho vzejde. Překladač samotný se do 16 bitů portovat nebude, ale existující verze budou schopné 16-bitový realmódový kód generovat. Projekt je, podle mě bohužel, zaměřen pouze na generování kódu pro procesor 8086/88. Já osobně bych více ocenil také možnost generování 32-bitových a SIMD instrukcí pro realmódový mód pro moderní počítače. I tak jde ale o pěkný počin. Více indormací a diskuzi k tématu najdete na příslušném vlákně BTTR fóra.

15.května 2013
Hurá hurá! Včera se definitivně zakončil můj vzdělávací proces. Z vysoké školy jsem sice vyšel už před šesti lety, ale jako novopečený doktor jsem mohl pracovat jen pod dozorem, v akreditované nemocnici a za nic moc plat. Postupně se sice dozor stal spíše formalitou, plat se taky trochu zlepšil, ale řada omezení zůstala - neměl jsem zkrátka atestaci. Včera jsem ale v Olomouci složil atestační zkoušku a díky tomu jsem nyní plnoprávný, tedy atestovaný plicní lékař.
Součástí atestace bylo sepsání odborné práce. Dostal jsem téma Diagnostika mediastinálních nádorů. Oponent s ní byl spokojen a nyní ji dávám k dispozici i sem na své stránky.

24.listopadu 2012
Nahrál jsem novou verzi svého Bločku, nyní má označení 1.37.Novinky:
- Opraven konflikt mezi DOSovým ovladačem klávesnice a interním ovladačem. (DOSové mrtvé klávesy nebyly přeposílány do ovladače Bločku)
- Opraveny chybky v zobrazování textového kurzoru, které se objevovaly v určitých situacích (obzvláště v posl. verzi)
+ Teď je možné definovat zvláštní kategorii kláves, na které CapsLock funguje "tak napůl". Příkladem je česká klávesa éÉ/2
* Zjednodušen formát definice rozložení klávesnice - nyní je mnohem snazší definovat si vlastní
+ maďarské rozložení klávesnice

15. září 2012
Oženil jsem se!
S Lenkou jsme se poznali v listopadu 2009 v Trutnově, když jsem tam byl na jedenapůlroční praxi v nemocnici na interně. Já jsem pracoval jako lékař, Lenka jako ošetřovatelka. Jelikož ani jeden z nás nebyl z Trutnova, tak jsme oba bydleli v nemocniční ubytovně. Vídali jsme se i v práci, i na té ubytovně a brzy jsme spolu začali chodit. Kolegové byli přesvědčení, že je to jen běžný chvilkový románek, ale dopadlo to tak, že jsme spolu zůstali a na ubytovně jsme se sestěhovali do jednoho bytu.
Ustál jsem seznámení s Lenčinými rodiči, Lenka s mými a když mi skončila praxe v Trutnově, tak i ona podala výpověď a odstěhovala se se mnou zpátky na Strašín do domu k rodičům. Brzy jsme začali přestavovat nevyužívanou část domu, abychom bydleli ve vlastním. Za nějakou dobu jsme začali pomýšlet na svatbu, pak jsme ji začali organizovat a 28.července 2012 jsme se v Opočně vzali. Podívejte se na fotky ze svatby.

 
Z počítačových věcí bych rád upozornil na novou verzi svého Bločku. Dospěl do verze 1.36b - opravuje chyby při zobrazování mapy znaků a pečlivěji se vyhýbá chybám nových verzí Freepascalu.
Také jsem vypustil novou verzi svého editoru znaků Kašmár. Přidal jsem do něj editační funkce posunu znaků, rotování a překlápění.
Novou verzi má i můj převodník češtiny AnyCZ.
Dále jsem úplně předělal stránky o pascalu. Povídání o překladačích jsem výrazně rozšířil, zaktualizoval k současnému stavu a přemístil na samostatnou stránku. Svoje články o pascalu jsem předělal do dyzajnu zbytku stránek a plně zapojil do navigace v menu vpravo.
Úplně nově jsem přidal převzaté staré články z časopisu Bajt, které vycházely kolem roků 1992-1994. Z dnešního pohledu jde už o nostalgické čtení, ale pro DOSové programátory jsou obsažené informace pořád platné a zajímavé.
A nakonec jsem zaktualizoval a přidal některé odkazy na zajímavé weby.

27.června 2012
Znovu jsem se vrátil ke svému Bločku. Můžete si stáhnout novou verzi 1.35. Opravil jsem potenciální chybu při stahování VGA fontů ale hlavně jsem zvládl kód upravit tak, aby Bloček fungoval i v bankovaných videorežimech. Nyní by tedy měl fungovat i pod Windows XP a různých jiných emulovaných prostředích.
Jako vždy si můžete stáhnout zdrojové kódy v rámci balíku Wokna32 a také novou verzi jednotky VenomGFX.
Další novinkou je výrazné rozšíření mé starší jednotky Mimoza. Nadále umí nahrávat VGA fonty z VRAM a do VRAM, ale nově umí pracovat se všemi osmi VGA fonty a umí dva z nic zobrazit současně - přesně tak, jak o tom píší encyklopedie, ale reálně se to nevidí. Umí i další kouzla s textovými módy VGA, přiložené je i demo.

5.června 2012 
Už v mých předchozích projektech (hlavně v Jupírovi 2) mě lákalo zkusit naprogramovat rutinu pro zobrazování transparentních sprajtů pomocí RLE algoritmu, tak, aby se nemuselo u každého pixelu testovat, jestli má, nebo nemá, barvu pozadí. Vždycky jsem se bál hlavně clippingu. Tentokrát jsem se do toho ale pustil, podařilo se, a dokonce se mi povedlo tuto rutinu naprogramovat i pro bankovací videomódy.
Tímto vypouštím novou verzi své grafické knihovny VenomGFX, teď již ve verzi 8.3. Další novinky jsou úpravy některých sprajtových funkcí, hlavně doplnění clippingu a doplnění podpory pro bankované VGA obrazovky.

21. května 2012 
V minulém vydání Bločku jsem našel drobné chybky v GUI, takže dneska znovu vypouštím opravenou verzi, číslovanou jako 1.34b.

25. dubna 2012 
O posledním víkendu se mi poštěstilo sloužit s kolegou Dvořákem, což, mimo jiné, znamená to, že v neděli se stará o chod ambulance on a mladší kolega, v tomto případě já, se může věnovat něčemu jinému nebo, je-li na odděleních klid, tak může i odpočívat.
Já jsem této příležitosti využil k úpravě svých stránek, konečně jsem kód převedl na standardní HTML (tedy už ne quirk HTML), všechny stránky vsadil do jednotné šablony a provedl mírné úpravy v dyzajnu.
Také jsem si řekl, že je potřeba nějak využít nedávná vylepšení v jednotce VenomGFX, a proto jsem vzal starou vývojovou větev jednotky Wokna32 a Bločku a adapoval je na provedené změny.
Bloček tak získal v DOSovém prostředí unikátní schopnost načítat vektorový formát .WMF a jelikož již od dřívějška umí ukládat screenshoty, tak ho lze využít i jako konvertor z .WMF formátu do .BMP

12. dubna 2012 
Tak ještě jednou VenomGFX. Zkoušel jsem překompilovat některé mé starší programy aby používaly novou verzi jednotky VenomGFX a přitom jsem narazil na některé zákeřné chyby, které jsem musel hned odstranit. Na světě je tedy verze 8.23 Novinky:
- Opravena chyba ve funkci GetSprite, která byla zavlečena ve verzi 8.2
- Opravena otravná chyba ve funkci ClippedBar v bankovaných režimech
* je zjednodušeno užívání základních operací se sprity (už není rozdíl v použití mezi LFB a bankovými režimy)
- Opravena chyba objevující se občas ve funkci Clr při použití u malých spritů
- Vyřešen potenciální problém v proceduře Kill_Graph


5. dubna 2012 
Po delší době nahrávám zase něco z mé programátorské tvorby. Bohužel to není ani nová verze editoru Bloček, ani nová verze knihovny Wokna32. Vývoj se plouží velmi pomalu, protože jsem se zasekl na novém systému fontů. Je to zkrátka hodně velké sousto a tím, jak už není možné strávit desítky hodin týdně nad soustavným programováním, tak se člověk v kódu ztrácí a všechno strašně trvá.
Nicméně alespoň se mi povedlo napsat novou verzi své grafické knihovny VenomGFX v8.22
Novinky:
+ FastThickLine, ThickLine, LineThickWithMask
+ Tyto kreslící funkce: [Rectangle, Polygon, FilledPolygon, RotatedNShape a RotatedFilledNShape] teď mají nepovinné parametry pro zadávání tloušťky a vzoru čáry
+ Tyto kreslící funkce: [Circle, FilledCircle, Ellipse, FilledEllipse, RotatedChord, RotatedFilledChord, RotatedEllipse a RotatedFilledElipse] teď mají nepovinný parametr tloušťka
* odstraněny procedury Ring a Ring2 protože jsou překonány výše uvedenými
* Čtečky obrazových souborů jsou přesunuty do oddělených jednotek
* Čtečka obrázků .WMF
+ Archívy .GRP teď umí číst i čtečka JPEG založená na knihovně PasJPEG
- odstraněna chyba ve čtečkách obrázků PNG a GIF, která způsobovala chybné barvy nahraných obrázků (tato chyba byla zavlečena ve verzi 8.2)


15. prosince 2011 
Nový komiks !

Čarovné kamínky - Komiks z lékařského prostředí. Stejně jako se vyskytují žlučové kameny nebo močové kameny, tak se ve velmi vzácných případech vyskytují i kameny průduškové, neboli broncholity. Tento komiks je právě o okouzlení plicního lékaře broncholitem.
Děj se sice odehrává v lékařském prostředí, ale zapomeňte na něžnou romantiku z televizních seriálů o gynekologické ordinaci. Zapomeňte i na napětí a dobrodružná dramata ze seriálů o ortopedii a chirurgii. Ne. Tady jsme přátelé na plicním. Tady není ani romantika ani dobrodružství, ale tubera a rakovina plic. To jenom abychom si vyjasnili, v jaké atmosféře se budeme pohybovat.
Tentokrát jsem kreslil jiným způsobem a obrázky jsou i po naskenování mnohem lépe čitelné.

5. prosince 2011 
Velmi brzy po návratu na Bulovku mi nadřízení připomněli, že kromě běžného léčení pacientů, se po nás sekundářích občas očekává, že vystoupíme s aktivní účastí, tj. s vlastní prací, na nějaké plicařské akci nebo něco napíšeme do odborného časopisu. Opět jsem se dostal do programu Kazuistická sdělení v pneumologii v Praze a musel si připravit prezentaci nějakého zajímavého případu. Sepsal jsem případ jedné obtížnější diagnostiky plicní mykobakteriózy - Neobvyklý případ plicní mykobakteriózy
Konečně jsem se také dokopal k tomu, nahrát na stránky svoji fotku v "montérkách" - bílém pracovním oděvu.

 17. září 2011 
Od poslední aktualizace proběhlo několik změn v osobním životě - přestěhoval jsem se, změnil práci a začal jsem pomalu s přestavbou domu. Podrobnosti tady. Bohužel musím konstatovat, že čím dál méně času se věnuju programování. Když jsem se stěhoval do Trutnova, tak jsem si myslel, že v klidu lékařské ubytovny vytvořím nevídané věci, ale dopadlo to tak, že jsem za počítač s DOSem sedal jen sporadicky a když už, tak jsem spíše hrál hry. Čas, který jsem trávil s pascalem, jsem začal věnovat své slečně, takže jsem toho vytvořil pramálo. A po přestěhování je to v tomto směru spíše ještě tristnější.

Nicméně jsem vytvořil novou verzi své knihovny VenomGFX.
+ podpora pro 32-bitové BMP obrázky (vytváří je Microsoft XNA)
+ "Bar" a "ClippedBar" mobou být vykreslovány přímo na obrazovku i v bankovaných režimech
+ Základní textový výstup je nyní možný i bez externích jednotek (viz procedury OutText a OutTextHigh)
+ Text může být vykreslován přímo na obrazovku i v bankovaných režimech
* elegantnější a snad rychlejší nastavování videomódu
+ dokonalejší kalkulace CRTC při nastovování obnovovací frekvence obrazu
* odstraněny procedury SetRequestedFrequency a SetRequestedVideoAccess. Místo toho můžete volat proceduru Init_Graph s doplňkovými nepovinnými parametry pro nastavení obnovovací frekvence a videorežimu.
+ přidána procedura Best_Mode, která se snaží určit nativní či doporučené rozlišení displeje.
- opravena chyba při zobrazování polygonů s extrémním množstvém hran
+ nové základní tvary: RotatedPieSlice, RotatedChord, RotatedFilledChord, RotatedNShape, RotatedFilledNShape
VenomGFX je naprostá špička co se týká množství grafických primitiv i v různých variantách sprajtových operací.
Také jsem různě pokusničil s ovládáním hardwaru na nejnižší úrovni. Nic moc použitelného jsem zatím nevytvořil, kromě však jedné metody pro přístup do rozšířené paměti z reálného módu. Tady je demo, jak v reálném módu kreslit pomocí LFB přístupu na obrazovku. Praktické využití tohoto postupu je jistě sporné, ale použitý postup se dá použít i pro ovládání rozhraní APIC, což už je zajímavější.
Na stránku s odkazy jsem doplnil osla a také odkaz na stránky své tety, Marie Kotábové, která se zabývá alternativním léčitelstvím.

 7. března 2011 
Znovu jsem se trošku zabýval dvojicí konvertorů AnyCZ a AnyRU. Doplnil jsem do nich podle mě užitečnou funkci. Oba prográmky teď totiž před každou konverzí (pokud se to explicitně nezakáže) provedou zálohu všech měněných souborů do jednoho archívu. V případě potřeby mohou být snadno zrestaurovány. Stáhnout je lze na stejném místě jako obvykle.

Další update je zajímavý patch do Turbo a Borland pascalu 7.0. Jde o modifikaci knihoven TURBO.TPL, TPP.TPL a TPW.TPL. Mění v nich obsažené jednotky System a DOS tak, aby získaly schopnost pracovat s dlouhými názvy souborů. Vaše zdrojáky není třeba nijak modifikovat a v drtivé většině případů vaše programy najednou budou pracovat ne s názvy ve formátu 8+3, ale s LFN.
Podle mě jde o velmi užitečný update. Určitou nevýhodou může být, že jde o modifikaci interní součásti Turbo pascalu, nikoliv vašeho kódu. Znamená to, že vaše zdrojáky budete muset šířit společně s binárním patchem, u kterého nemáte jistotu, zda bude aplikován.
S realmódovou verzí jsem neměl žádné obtíže, ale v protektové mi nefungovalo korektně FindFirst. Nemůžu ale úplně vyloučit, že chyba byla u mě.

A třetí soubor je úplná lahůdka. Jde o poslední verzi slovenského (ale v češtině) kancelářského balíku Klasik asistent. Jde o verzi 3.2. Tento program považuju za absolutní vrchol kancelářských aplikací pro DOS, ale nejen to. Podle mě může směle konkurovat takovému MS Office 97.
Z tohoto programu jsem zkrátka nadšený. Zaprvé jde o naprostou sběratelskou lahůdku a raritku a za druhé jde o nesmírně užitečného pomocníka.
Po dlouhém a složitém pátrání jsem Klasik sehnal od firmy Exec a.s. což je nástupce původního distributora, firmy Optimal a.s. Jmenovitě bych chtěl poděkovat panu Petru Kousalovi za jeho vstřícnost při domluvě se mnou.

 23. ledna 2011 
V prosinci se na mě po emailu obrátil člověk, který měl problém se zobrazováním ruských titulků v AVI přehrávači. Ukázalo se, že jsou v osmibitovém kódování Windows-1251 a jeho přehrávač je v českých windows nedokáže korektně přehrát. Pomohla konverze to formátu unicode pomocí mého prográmku AnyRU.
Ukázalo se ale, že tento prográmek je v dost zanedbaném stavu, na rozdíl od svého brášky AnyCZ neumí pracovat s dlouhými názvy souborů a ukázaly se i některé další nedodělky.
Takže jsem tyto nedostatky opravil a vyřešil jsem letitý problém v AnyCZ, který měl někdy problémy při tvoření .BAK záloh.
Oba prográmky, AnyCZ a AnyRU, si můžete stáhnout v jednom archívu.

Několik minulých dní jsem programoval rutiny pro abecední řazení řetězců. Téma mi to přišlo zajímavé, tak jsem ho zpracoval i jako článek.
A jelikož je toto první aktualizace v novém roce, tak vám všem přeji hodně štěstí, zdraví a především tvůrčích sil v roce 2011.