e-mail    Debatní kniha    Mapa stránek    Hlavní  
 Na stažení 
 
 Moje tvorba:

* Wokna32 v1.72 - GUI (grafické uživatelské rozhraní) pro Free pascal (a pro DOS). Zásadně usnadňuje tvorbu tlačítek, meníček, okýnek a dalších grafických objektů. Obsahuje jednoduché objekty jako jsou tlačítka, zaškrtávací políčka, řádky na vstup textu a mnoho dalších. Kromě nich ovšem také objekty značně složité jako je fileselector, stromová menu, textový editor nebo různá standardní dialogová okna.
Celý balík se skládá z několika jednotek z nichž mnohé jsou použít i samostatně. Je např. grafická knihovna VenomGFX, jednotka Vaznik pro práci se spojovými seznamy a stromy, Konfig pro ovládání INI konfiguračních souborů a mnohé další.
Součástí balíku jsou i zdrorojové kódy programu Bloček.
Wokna32 nejsou úplně nová záležitost, ale vznikly překopáním a rozšířením původní jednotky Woknows3 od Mircosofta a jejím přeportováním do 32. bitového prostředí Freepascalu.
Paralelně s občasným vychytáváním chyb ve stávající řadě Woken32 probíhá pomalý vývoj nové generace jednotky, verze 2.x
Zatím bohužel není možné vytasit se s ostrou verzí, proto nahrávám polooficiální betaverzi nebo spíše WIP verzi Wokna32 v.1.99 (updatováno 21.6.2020)


* VenomGFX v8.8 - grafická jednotka pro DOSovou verzi Freepascalu. Specializuje se na 16-bitové módy. Umí spoustu unikátních věcí, od kompletního ovládání obnovovací frekvence VESA3 kompatibilních grafických karet, přes velké množství geometrických objektů, po spousty procedur ohledně sprajtů. Vybarvovat umí nejenom jednolitou barvou, ale umí i pokládat textury. Načítá řadu různých obrazových formátů a umí pracovat s bitmapovými i vektorovými fonty. Více informací v textovém souboru venomgfx.txt který je uvnitř archívu. VenomGFX je rovněž součástí výše uvedené knihovny Wokna32

* Bloček v1.62 (Používá balík Wokna32.) - textový editor pro DOS, který má několik zvláštností. Pracuje v grafickém režimu, umí pracovat i s velmi velkými soubory a dokáže editovat texty ve formátu Unicode UTF-8. Tento formát se často používá například u internetových stránek. Kromě toho umí Bloček zobrazovat grafické soubory včetně vektorového formátu .WMF a dokonce umí zobrazovat meta-informace v EXIF tagu u souborů typu JPG. Další informace na samostatné stránce (anglicky)

* Kašmár v2.0b (Používá balík Wokna32 v.1.99.) - editor Unicode fontů. Vytvořené fonty ukládá ve formátu UFN, kterému rozumějí Wokna32 a tedy i Bloček. Pomocí přiložené utility umí importovat TTF fonty. Od verze 2.0 také umí importovat a exportovat VGA fonty.

* Exif Jde o velmi jednoduchou jednotku, která ale zvládne načítat EXIF informace z JPEG obrázků. Tato jednotka je integrovaná do editoru Bloček a do balíku VenomGFX, ale zde je samostatně, neboť ji lze samostatně i použít, jak ilustruje přiložený demoprogram.

* Jupír 2 Můj zatím poslední herní projekt. Jde o plošinovku kombinovanou s adventurou a logickou hrou. Leží někde mezi hrami Dizzy a Furry of the furies. Z adventurních interakcí tu jsou rozhovory, všelijaké přepínače, podmíněné děje apod. Hra není dokončená. Můžete si ale stáhnout stáhnout zdrojáky a pokračovat dál. (je psaná ve Freepascalu)

* ASCIIIMG v4.0 zobrazovač PCX obrázků a přehrávač animací FLI. Jedinečný je tím, že je zobrazuje v textovém režimu!

* Jednotka Disk - obojživelná jednotka pro Turbo a Free pascal k přístupu na Disk na úrovni BIOSu. Je zaměřená hlavně na analýzu diskových oddílů - něco jako FDisk. Je připravená na rozšiřující moduly pro přímý přístup k souborovým systémům (tzn. bez služeb OS)

* Kyzylkum aneb Desktop Guitarist for DOS. Tento program věrně kopíruje známý Desktop Guitarist, a to placenou (tj. 18ti pražcovou) verzi, až na to, že funguje v DOSu. Jde tedy o pomůcku pro „vizuální“ skládání kytarových skladeb. V archívu jsou proto i všechny zdrojové kódy včetně malinko upravené knihovny Graphics Vision. Program je nedokončen
Kyzylkum je odzkoušeno na SB AWE32 a SB 128PCI. Jestliže budou nějaké problémy se zvukem, tak zkoukni soubor KYZYLKUM.CFG

* Uzbek Uzbek je jednoduchý program pro notový záznam jednohlasé hudby. Barevně zvýrazňuje oktávy a délky not, umí export do MIDI, podpora speakeru, soundblasteru a General MIDI. Umí repetice a substituce, každou frázi můžete napsat jenom jednou a pak se jen odkázat na první výskyt ! Umí zacházet s předznamenáními, zná trioly a sextoly, obloučky, dvě tečky za sebou atd. Plynule můžete měnit tempo skladby, můžete ji hrát legato, moderato a staccato, můžete používat až 128 nástrojů atd. Zdroják je tady.

* Grabka v0.9b Kopíruje hudební CD na disk počítače. Není to samostatný program, ale je to rozhraní k utilitce CD2WAV od Slavy Gostrenka (to když jste v DOSu) anebo k CDDA32 (to když jste ve Windows). Soubory můžete rovnou převádět do MP3. Se stoupajícím číslem verzí se zvyšuje i stabilita, ale pořád to není žádná sláva.
Programování CDromek je totiž tak neuvěřitelně spletitá záležitost, že se fakt nedivím, že podobné prográmky jsou tak vzácné...
Jako bonus je přibalen i přehrávač audio CD.

* LiveCD - utilitka pro hrdé majitele zvukové karty SB Live!. Ovládá hlasitost CD-audio výstupu. Pracuje v nativním režimu SBLive! a umožňuje tak poslouchat CD v aniž byste museli mít nainstalované ovladače na emulaci SoundBlasteru.

* MidDig Známé knihovny DigPak a MidPak portnuté do FreePascalu. Úplný originál je v céčku, já jsem ale vycházel z verze Vadima Bodrova pro TMT pascal. Pro ty, co neznají, připomenu, že MidPak je knihovna na přehrávání MIDI/XMI a DigPak přehrává zvukové soubory typu SND/RAW.

* Snd_Pas je další zvukový systém původem z TMT pascalu a ještě dříve prapůvodně jako knohovna pro programátory v C a assembleru. V archívu najdete původní, jen mírně upravenou, verzi pro TMT pascal, můj port pro Freepascal a pro Turbo pascal. Umí přehrávat .MOD soubory na kartách Soundblaster, Gravis a ProAudioSpectrum. Bohužel mi z nějakého důvodu nefunguje přehrávání externích samplů - v praxi tedy máme hudbu, ale chybí zvukové efekty.

* Compute 1.2 - jednoduchá utilitka pro výpočet zadaného matematického výrazu. Zajímavý je hlavně pro programátory, kteří jsou zvědaví, jak napsat matematický parser. Program je optimalizovaný pro použití ve FreeDOSu a je mnohojazyčný, protože všechny hlášky programu jsou v externích textových souborech.

* AnyCZ & AnyRU Dvojice programů pro konverzi mezi různými normami češtiny a ruštiny. Oba umí autodetekovat vstupní kódování souboru. Podporují také standard unicode. Další předností je plná podpora dlouhých názvů souborů (tzv. LFN). Programy vynikají velikou pružností a i když se ovládají z příkazové řádky, tak snadností použití. Kromě konverzí norem češtiny a ruštiny umí také převod mezi dvěma standardy zalamování řádků (DOS/UNIX).
Bez těchto programů by moje stránky nevznikly.

* Duplicit 1.1 vyhledá na disku soubory s duplicitním obsahem

* Unit Mimoza Jednoduchá, ale moc užitečná unitka. Je obojživelná, tzn. pro Freepascal i Turbo pascal. Umožňuje pracovat se znakovým generátorem VGA. Můžete tak klidně napsat ruský program a nestarat se o to, zda má uživatel v DOSu nainstalovanou azbuku. Oproti minulým verzím toho ale teď umí mnohem víc. Zvládne vedle sebe například zobrazit texty ve dvou různých kódových stránkách, umí hardwarové podtrhávání i plynulou změnu výšky znaků až do 32 bodů. Součástí archívu je vyčerpávající demo.

* Unit Klávesnice Nedávno jsem ve FreePascalu potřeboval pověsit vlastní rutinu na přerušení klávesnice. Myslel jsem, že není problém sehnat na to nějakou unitku. Je to problém. Žádnou fungující jsem nenašel. Tak jsem musel napsat svoji.

* LPTtest - identifikuje zařízení připojené na paralelní port a napíše o něm základní informace podle normy IEEE-1284, Plug and Play.

* FPCD - Jednotka pro práci s audio CD disky ve Freepascalu. Pokud vím, jediná. Na druhou stranu, nejde o původní kód, ale o přepsání jednotky určené původně pro TMT pascal. Proto jsem ponechal i původní anglické komentáře a názvy procedur a funkcí.

* INT15.87 - Stará dosařská pravda říká, že v reálném módu procesoru není možné přistupovat k rozšířené paměti. A lze-li, tak jenom pomocí ovladače HIMEM.SYS. Tato moje demíčko ukazuje, že to není pravda. Dostojevského Karamazov tvrdí, že „všechno je dovoleno“ a mě nezbývá, než souhlasně zamručet.

* Strom a Usmev Takové grafické blbinky, zajímavé je pouze použití rekurze a převodů mezi kartézskými a polárními souřadnicemi.

* Hvezdy Další blbinka, na obrazovce se náhodně objevují různě vykrojené hvězdy s různým počtem ramen. Vhodné k integraci do DosNavigatoru jako screensaver.

* Tyden Víte, že Hitler se narodil v pátek ? Že Mistr Jan Hus byl upálen v neděli ? Že silvestr 2999/3000 připadne na úterý ?

* PushDirectory & PopDirectory PushD si zapamatuje aktuální adresář a PopD do něj později skočí. PushD lze použít několikrát za sebou, čímž se vytvoří „fronta návratů.“ Tyto prográmky jsou nerezidentní. Hodí se do BAT souborů.

* České BGI fonty Do všech BGI fontů jsem doplnil definice českých znaků. Je to v kódování kamenických

* Popis LFN funkcí I v posledním AThelpu co mám, chybí popis funkcí pro dlouhé názvy souborů. Proto jsem přeložil z Interrupt listu Ralfa Browna volání týkající se právě dlouhých názvů.

* Vázané seznamy - jde o návod a příklad, jak se vypořádat s vázanými seznamy a s prvními kroky objektově orientovnaého programování.

* Keybf Zajímavá utilitka na automatické vykonávání příkazů. Klasický postup je využití dávkových souborů, ale tento prográmek využívá bufferu klávesnice a simuluje tak stisky kláves. Zdroják je přibalen.
příklad:
KEYBF dir *.exe

* ScanPCI - ukázka nebo řekněme návod, jak v pascalu pracovat s plug and play zařízeními na PCI sběrnici. V podobě jak je, program detekuje všechny zvukové karty v počítači, ale dá se upravit na mnoho způsobů. V archívu je exáč i dokumentované zdrojáky, které jdou přeložit ve Freepascalu i v Turbo pascalu.

* GetIcon - ne zcela funkční, ale řekněme jakž takž funkční program na extrakci ikonek z hlaviček windowsích EXE souborů. To by samozřejmě nebylo nic pozoruhodného, ale tenhle program je DOSový, v pascalu, a pochopitelně vůbec nevyužívá příslušných funkcí windows. Hlavní omezení jsou zatím dvě. Neumí korektně extrakci do BMP formátu (umí jen do ICO formátu) a z několika velikostních variant ikony zvládá extrakci jen té nejmenší varianty.

* PAS2HTM vytvoří ze zdrojáku v pascalu jeho přepis do HTML. Zachová původní formátování a barevně odliší syntaxi čísel, řetězců, komentářů, direktiv překladače, bloků assembleru, klíčových slov pascalu a přídavných klíčových slov definovaných uživatelem. Uživatelská klíčová slova se jednoduše zapíšou do souboru PAS2HTM.TXT a program je začne rozpoznávat.
Zvýraznění syntaxe je prováděno pomocí tříd CSS definovaných v externím souboru. Není proto problém si ono zvýraznění nadefinovat jak je libo.

* SMBIOS - jde o obojživelnou jednotku (Turbo pascal i Freepascal), která umí zjišťovat informace o počítači (především o základní desce, BIOSu, pamětech a procesoru) pomocí rozhraní SMBIOS. To je ve stávajícím formátu ve všech počítačích od roku 1997. Tehdy ve verzi 2.1, nyní v 1/2014 existuje už verze 2.8. Informace o rozhraní SMBIOS můžete najít na stránkách DMTF

* DeUPX - dekomprese komprimovaných souborů snadno a rychle. Myšlenka je jednoduchá - kompresoru UPX jako vstup vnutíme libovolný soubor do 64KB a přinutíme ho spakovat ho jako kdyby to byl DOSový spustitelný soubor typu COM. Takto si předem připravíme data pro náš program - například font. Potom za běhu programu provedeme dekompresi - využijeme toho, že UPX-nutý soubor má v sobě vlastní run-time dekompresor. Ten maličko modifikujeme, aby se soubor sice rozbalil v paměti, ale nespustil. Takto velmi snadno získáme dekompresor libovolných dat do 64KB. Tento fígl jsem viděl ve FreeDOSové utilitě MODE.COM a obdivoval jsem ten nápad. Dost dlouho mi ale trvalo, než jsem z céčkových a assemblerových zdrojáků zvládl napsat vlastní implementaci v pascalu. Zato je ale výsledný kód obojživelný a funguje jak v TP, tak i ve FPC.

* Base64 - V řadě případů se může hodit mít technologii, jak libovolná data překonvertovat do formátu, kde se využívá jen 6 bitů ve slabice. Tedy jak z proudu 8-bitových dat reprezentovaných hodnotami 0 až 255 vytvořit trošku delší proud 6-bitových dat reprezentovaných hodnotami 0 až 63. Tyto hodnoty pak můžeme uložit množinou tisknutelných znaků, konkrétně malých a velkých anglických písmen, čislovek a několika dalších znaků. To může být užitečné při různých síťových přenosech, ale já se tím zabýval proto, že takto lze ukládat dosti rozsáhlá binární data do pascalovských řetězců typu String nebo PChar. Velmi elegantní např. pro uložení kurzorů myši nebo různých ikonek.

* Play_BAS - je to utilitka, která dokáže konvertovat popis melodie v syntaxi příkazu Play v jazycích GwBasic/QBasic a podobných a vygenerovat z toho soubor MIDI. V podobě, v jaké je program teď a v jaké ho nahrávám sem na stránky je to spíš takový koncept čí základ pro další vývoj.

* ACPI tools v1.0 - umí diagnostikovat různé informace z ACPI tabulek počítače. Kromě toho umí pomocí ACPI rozhraní restartovat počítač nebo ho vypnout. Funguje i na velmi nových počítačích, které už nemají klasické APM rozhraní.

* Instrukce MMX - můj vlastní překlad (z ruštiny) nejlepšího manuálu k instrukcím MMX co existuje. Nádherně názorně zpracováno se spoustou obrázků.

 Cizí tvorba:

* BPLFB - Lineární framebuffer pro Borland pascal. Přátelé, tohle je jeden ze zdrojáků, kde znalec cítí dotek neskutečna. Je všeobecné přesvědčení o tom, že v Turbo pascalu není možné použít grafické režimy využívající přístup k paměti pomocí lineárního framebufferu (LFB). Toto dogma jsem na internetu mnohokrát šířil i já. A pak jsem se dostal ke zdrojáku, který toto evangelium trhá na cáry. Jak je ale vidno, lze ho použít v 16.bitovém chráněném módu, pokud se vhodně modifikuje přidělený selektor. Nemůžu říct, že úplně rozumím tomu, jak je třeba selektor modifikovat, ale hlavní je, že to funguje.
V tomto odstavci jsem dříve míval větu o tom, že nadále platí, že do LFB nelze přistupovat z reálného módu. Musel jsem ji ale smazat poté, co jsem sám naprogramoval kód, který to umí i z reálného módu - viz int15.87 o pár odstavců výše.

* LFN unit Unit pro dlouhá jména souborů, funguje i pod DOS 6.22 s patřičným ovladačem

* BGI fonty na azbuku

* ATXoff vypne počítač, vhodné do User menu nortona.

* Clipboard Unit pro práci se schránkou windows. Jestiže nepracujete pod windows, jsou všechny funkce patřičně emulovány.

* AT help v1.50 Skvělý elektronický manuál o PC, porty, služby DOSu, BIOSu, mapy paměti, instrukce assembleru a mnoho mnoho dalšího, nutnost. Kdybyste někdo náhodou měli novější verzi, dejte mi prosim vás vědět.

* Russkij SWAG - Správný pascalista zná kolekci zdrojáků SWAG. To je hromada nejrůznějších pascalovských zdrojových kódů, které posílali programátoři z celého světa, čímž vznikala rozsáhlá kolekce zdrojáků, která vycházela zpočátku na různých CD-ROMech a nakonec se usadila ke stažení na internetu.
Jenže málokdo ví, že tenhle nápad se zalíbil hochům v Rusku, kteří rozjeli alternativní projekt. Podstatné je to, že vydrželi déle, a zatímco projekt SWAG byl uzavřen v roce 1997, tak Russkij SWAG (RSWAG) ukončil svou činnost až v roce 2002.
Stránka projektu je zde. Jsem si vědom toho, že pro řadu čtenářů může být orientace na rusky psaných stránkách problém, tak jsem kopii nahrál sem. Pozor - archív váží 70MB.

* Delphi 1 pro DOS - dramaticky upravená distribuce Delphi, která překládá pro reálný DOSový režim a pro 16-bitový chráněný mód. Je to překladač z příkazové řádky - jakkoliv to v souvislosti s Delphi zní nezvykle, tak nemá vlastní GUI. Přiložena je sada základních jednotek duplikující RTL z Turbo pascalu a rovněž i knihovna Turbo vision. Především pro schopnost kompilace pro real určitě stojí za vyzkoušení. Předpokládám, že ve vašich programech nebude potřeba nic měnit a všechno poběží hladce.
Dávkou DELPHI.BAT spustíte překlad pro real a DELPHPRT.BAT pro 16-bitový protekt.

* Graphics vision - Nesmírně zajímavá knihovna. Je to port borlandího rozhraní Turbo vision do grafického režimu. Bohužel nefunguje pod Free Pascalem, ale jen pod TP/BP, ale je opravdu nesmírně propracovaná. Například umožňuje vytvořit si v Resource Workshopu vlastní menu a vlastní grafické prvky a pak je v DOSu používat. Nevídáno.

* VBEPack (update 10/2020) kolekce fantastických utilit pro grafickou kartu. Zejména program pro přidání nových grafických režimů a program pro změnu obnovovací frekvence obrazovky.

* 40hex - archív prastarého hackerského časopisu 40hex. Vycházel v době, kdy internet běžně nebyl a nebyly ani Windows 95. Časopis se proto zabývá ne pronikáním do sítí, ale psaním počítačových virů. Všechny jsou určené pro DOS, ve windows v drtivé většině fungovat nebudou, tak věřím, že zveřejnění tohoto archívu je bezpečné. Přesto by mě ale nasralo, kdyby se moje DOSové mašiny důsledkem tohoto zveřejnění nějak nakazily. Takže archív je zaheslovaný a pro heslo mi napište na e-mail. Studiem tohoto časopisu se dozvíte hodně moc nejenom o virech, ale také se velice zlepšíte v assembleru a znalostech DOSu.

* LFN patch pro Turbopascal - modifikace knihoven TURBO.TPL, TPP.TPL a TPW.TPL. Nahrazením defaultních knihoven standardní procedury se soubory najednou získají schopnost pracovat s LFN názvy souborů. Jde o nejpřímočařejší cestu, jak v TP/BP zajistit dlouhé názvy souborů.

* Klasik asistent 3.2 - poslední verze legendárního textového editoru a dalších kancelářských programů od firmy Optimal. Jde o zcela nevšedně dokonalý kancelářský balík pro DOS. Dobrá zpráva je, že program je abandonware a můžeme ho tudíž do alejuja používat a kochat se. Nesmírnou předností tohoto programu je podpora windowsích formátů .RTF a .WRI

* Pascal help compiler/decompiler - Jde o dva prográmky. Jeden umí dekódovat nebo řekněme dekompilovat soubor nápovědy v pascalím .TPH formátu na čitelný hypertext a druhý umí tento rozbalený hypertext zpátky zkompilovat do .TPH formátu. Funguje to naprosto hladce, podporuje dokonce i několik jiných formátů nápovědy a k progránkům jsou přibaleny i jejich zdrojáky.

* Česká nápověda k pascalu v kódování Latin 2. Na internetu se na několika místech dají najít soubory počeštěné nápodědy pro Turbo pascal 7 (či Borland pascal 7). Jejich nevýhoda ale je, že jsou v dnes již málo používaném kódování bratrů Kamenických. Zde si můžete stáhnout upravenou verzi, která je ve standardním kódování Latin 2. Dekódování a zpětné zakódování jsem provedl pomocí výše uvedeného prográmku.

* Burn CD - Jelikož se z internetu vytratily DOSové vypalovací programy, tak vypomáhám tímto balíkem. Je to moje kompilace několika takových programů. Konkrétně tři různé verze utilit CDRkit, dále Goldenhawk DAO (směs novějších freeware utilit s několika komerčními, ale trošku staršími), dále sympatický pokus o grafické rozhraní DosCDRoast, ripovač CDgrab a nakonec moje utilita Grabka, kterou si můžete stáhnout i samostatně.

* HX-DOS extender je pro nás dosaře velká věc. Jde o utilitu, která umožňuje v čistém DOSu spouštět některé programy pro windows. S důrazem na slově některé. Konzolové aplikace velmi často fungují, grafické jen výjimečně, ale to je zcela pochopitelné. Díky HX-DOS lze ale rozběhat některé hry založené na knihovně SDL, dále některé hry v rozhraní OpenGL jako například Quake 2 (pro ten ale od roku 2015 existuej i nativní DOSová verze) Ucelenější přehled co funguje a co ne naleznete na stránkách drdos.org. V momentu psaní tohoto textu ale tyto stránky vůbec nefungovaly, proto přidávám odkaz na archív z wayback archive.
Bohužel, od konce roku 2014 jsou stránky vývojáře Japhetha nedostupné a vypadá to, že už vůbec není na webu. To je důvod, proč HX-DOS nahrávám na své stránky.


Měli jste už někdy halucinace ? A chtěli byste mít ? Ne, nechci navádět k toxikománii, prozatím jenom zkuste tenhleten prográmek.
Instrukce: položte levou ruku na myš a nesundavejte ji. Dívejte se asi 30 sekund do středu spirály. Teď se podívejte zpátky na svoji levou ruku. Nepanikařte !