e-mail    Debatní kniha    Mapa stránek    Hlavní  
 O chování pulců 
 
Býval jsem mladistvým intelektuálem. To říkají hipsteři a odkazují se tak na název krátkého filmu s Františkem Fukou. Já hipster nejsem a už vůbec jsem nebyl mladistvým intelektuálem v běžně míněném smyslu. Byl jsem ale něco jako mladý přírodovědec a když mi bylo kolem 14 let, tak jsem zkoušel chovat žabí pulce a dovést je do proměny v žábu
Sebral jsem trs žabích vajíček, patrně šlo o skokana hnědého a v třílitrové sklenici od okurek se je snažil chovat.
Postupně jsem ale byl stále více rozčarovaný. Pulci mi sice nechcípli, ale ani nerostli. Když jsem je průběžně srovnával s pulci z tůně, tak bylo vidět, že to vedu bídně a pulce jsem tehdy vypustil. Netuším, zda vývojový hendikep pak ještě někdy dohnali.
Několik posledních let jsem si ale říkal, že zkusím pokus zopakovat. Reálně jsem se ale rozhoupal až letos na jaře. Těsně jsem promeškal vylíhnutí pulců z vajíček a novorozené pulce jsem proto musel lovit síťkou. Snůšku jsem tedy neviděl, takže nevím, o jaký rod žáby šlo.
Oproti svému dětskému pokusu jsem teď měl větší možnosti. Hlavně chovnou nádobu, kdy jsem místo skleněné láhve použil průhledný plastový box o rozměrech asi 50x40x35cm. V prvé řadě jsem měl ale k dispozici internet.
Ze začátku jsem myslel, až internet přímo přetéká informacemi k chovu pulců. Takže jsem byl zaskočený, že tomu tak není a měl jsem pocit, že se zabývám hlubokým undergroundem. V češtině a slovenštíně jen sporadické informace o chovu žabek pralesniček a drápatek a jinak nic. V angličtině mi google vyhodil sice spoustu odkazů, ale ty co jsem zkoušel byly nepoužitelné a mimo téma.
Poměrně nedávno jsem udělal objev, že když je google v koncích, tak často pomůže youtube, kde jsou videonávody snad na všechno. V angličtině jsem se necítil moc silný v kramflecích, vlastně doteď nevím, jak se řekne anglicky pulec, takže volba padla na ruštinu a na dotaz „Как вырастить головастика“ se hned první odkaz ukázal být tím pravým.
Video přimo k věci, názorné, praktické, s tou přesnou dávkou teoretické omáčky, aby byl výklad zajímavý.
Povídání nebudu překládat nebo titulkovat, jenom vypíchnu pár bodů. Ukázalo se, že v dětství jsem zásadně podcenil krmení pulců. Položený vodní mech z tátova akvária plus krmení pro rybičky nemohly výživovým potřebám pulců stačit. Je potřeba trhat venku listy pampelišky nebo kopřivy, spařit je horkou vodou a po ochladnutí je pulcům podávat. Pak toho sežerou hodně a rychle rostou.
Také jsem tehdy udělal chybu, že jsem je chovat ve vodě z vodovodu. Sice jsme měli vlastní studnu, a tudíž voda nebyla chlorovaná, ale i tak pulcům zřejmě nesvědčila. Tentokrát jsem tedy používal výhradně vodu dešťovou (byť delším stáním nepatrně zezelenalou).
A rozhodně nepodceňujte fakt, že po vyvinutí nohou potřebují kus souše a že nově metamorfované žabičky umějí velmi dobře šplhat i po hladkých stěnách nádoby. Při chovu jsem měl jednu nepříjemnost, která ve video zmíněna není, a to problém s komáry. Společně s pulci jsem totiž odlovil poměrně dost komářích larev. Tak nějak jsem doufal, že se to nějak vyřeší samo, ale to se nestalo a ukázalo se, že larva komára se vyvíjí podstatně rychleji než larva žáby a brzo mi po bytě létalo takové menší komáří hejno.
Jako rozhodující zbraň se ukázal vysavač, kdy jsem do něj nasál jak přisedlé, tak i letící komáry. A po této zkušenosti jsem později nasadil vysavač proti hejnu octomilek, které kroužily kolem rozřízlého melounu a také byl výsledek vynikající.
Chov pulců se mi tedy tentokrát podařil a mohl jsem si odškrtnout jednu z položek v mém seznamu restů.