e-mail    Debatní kniha    Mapa stránek    Hlavní  
 Bulat Okudžava 
 
Bulat Okudžava Bulat Šalvovič Okudžava
9.5.1924 - 12.7.1997

Bulat Šalvovič byl synem Abcházkého otce a Arménské matky. Rodina ale žila v Moskvě v Arbatské čtvrti a sám Okudžava se považoval za Rusa. Jeho základním prožitkem byla 2. světová válka, do níž v sedmnácti letech vstoupil. Ale jeho slavné protiválečné písně jako "Vojenské boty" nebo "Papírový vojáček" vznikly až po válce. Ze všech jeho textů a knih je patrné, že Okudžava byl v každém prípadě velmi humanisticky orientovaný člověk, který věřil v laskavost a slušnost.V Sovětském Svazu byl jakési pololegalitě, podobně jako třeba Vysocký. Některé jeho písně byly přeloženy do češtiny a hraje je například Jaromír Nohavica nebo Jiří Vondrák.
V Česku měl jenom dva koncerty, a to v roce 1995, v divadle Na provázku a v Praze v divadle Komedie. (Zařekl se totiž, že u nás bude koncertovat teprve až odejde poslední sovětský voják. A navíc v první polovině 90.let několikrát stonal a měl operaci srdce, proto až v roce 95.)

Ač je znám hlavně svými baladickými písněmi, nepovažoval se za hudebníka, ale za básníka a spisovatele. Napsal několik historických próz - v Rusku velice oblíbených, ale u nás bohužel málo známých. Jsou totiž výborné.
Odkazy:
texty a akordy,  nahrávky,  diskografieOkudžava, Bulat

Poezie
Splynutí srdcí
Čím ses provinila?
Vojenské boty


Próza
Ahoj študente