e-mail    Debatní kniha    Mapa stránek    Hlavní  
 Včelí medvídci 
 
Televizní seriál Včelí medvídci, co dodat ? Jeden z mých nejoblíbenějších večerníčků. Miloval jsem ho jako dítě a dnes ho mám raději možná ještě víc. Až teď ocením skvělé gagy, které mi jako malému ušly. A v každé epizodce byla alespoň jedna krátká rozverná písnička. Tyto čmeláčí songy se už staly legendárními, jak je vidět z hlášek z různých diskuzních klubů po internetu, například ze vzkazů na ČSFD. Na těchto stránkách si především můžete stáhnout tyto písničky ve formátu MP3, ale kromě toho tu najdete mnoho dalších věcí, o kterých by každý správný včelomedvídkový fajnšmekr měl mít přehled.
To znamená děj epizod, obrázky a také další volněji či těsněji související materiály.


MP3 z první série
Seriál vznikl v roce 1984 a měl třináct dílů. Od začátku byl tvořen jako večerníček pro děti, proto každá epizoda trvá něco málo pod deset minut. Vypráví o rodině čmeláků, kterým se zde říká včelí medvídci. Je to maminka a její dva malí synové, Čmelda a Brumda, kteří se sotva naučili létat. Tatínka nemají a v celé sérii není vysvětleno proč. Kromě toho se v dílech míhá mnoho dalších postaviček, převážně hmyzích obyvatel kvetoucí louky. Příhody se točí okolo dobrodružství Čmeldy s Brumdou, kteří se teprve nedávno naučili létat a teď poznávají tajemství okolí. Nabízí se srovnání s Broučky. Oproti nim jsou Včelí medvídci nez náboženského podkresu, a jako přednost není tolik vyzdvihována poslušnost.
Hlavn zodpovědní lidé jsou tito:
Autoři:
hudba - Petr Skoumal
texty - Zdeněk Svěrák
zpívají - Josef Dvořák, Aťka Janoušková, Pavel Zedníček
Titulky s úplným výčtem tvůrců jsou zde.

A teď slíbené MP3 a texty písniček:
Písničky ze „Včelích medvídků“
ÚvodníMP3MIDItextVšechny díly :-)
Na políčku v jetelíčkuMP3MIDItextKroupový
Mámo, táto, ona mě honí !MP3MIDItextKroupový
Bílá, bílá, bíláMP3MIDItextRohatý
Podej kládu kamaráduMP3MIDItextSvětluškový
Tak jsme čapli zlodějíčkaMP3MIDItextUbrečený
TkalciMP3MIDItextZlobivý
Já si plavu se svou lodíMP3MIDItextMokrý
Slunce už vysouší loužičkyMP3MIDItextSplašený
Na klestí, na klestíMP3MIDItextZimní
Chvátám, chvátámMP3MIDItextMedový
Do pětiMP3MIDItextZlobivý
Spadla kroupa do krajeMP3 textKroupový
Ach můj život živůtekMP3 textKroupový
Když tak venku sněžíMP3 textZimní


MP3 z dalších sérií
V roce 1994 se objevily nové příběhy včelích medvídků. Sedm z nich jich bylo zfilmováno a staly se z nich další díly večerníčku. Kromě nich na kazetách a cédéčkách vyšly ještě další díly a dají se sehnat jako „Nové příhody včelích medvídků“ 1 a 2 a nakonec „Pučmeloud a včelí medvídci“. V televizní verzi si všimněte, že v nové sérii jsou použité jiné loutky. Mě osobně se více líbí starší loutky, nové vypadají trochu jako porcelánové figurky a Čmeldovi s Brumdou tak schází jejich rošťácký výraz. V televizi je zase je mluví Josef Dvořák, Aťka Janoušková a Pavel Zedníček, ale na CD všechno namluvil Václav Vydra. Má jiný styl, také moc dobrý, ale přece jenom, více herců s více hlasy zní lépe.
Písničky si můžete stáhnout taky:
Písničky z Dalších příhod
včelích medvídků
Hlavní hudební témaMP3
Přesýpací hodinyMP3text
Louka zase rozkvétáMP3text
Blešáci a bleškyMP3text
Sázení sázeníčkoMP3text
Vážčina písničkaMP3text
Co to tetka pletete ?MP3text
Vyflusaný kvapníkMP3
Zazvoň zvonkuMP3text
Červova písničkaMP3text
Já jsem vzácný exponátMP3text
Stonožčina létacíMP3text
Loužička v suchopáruMP3text
První denMP3text
Pučmeloudův zubMP3text
Závěrečná dohraMP3


Dodatky
Čmeláčí strašidlo
V některých písničkách se zpívá o jakémsi čmeláčím strašidle. A právě že není úplně jasné, zda se nazývá Pučmeloun nebo Pučmeloud. Kvůli tomu se vedou tvrdé spory. V písních se vyskytuje oboje. Ale co je správně (správnější)?
Otázku zřejmě definitivně vyřešil Honza Svatoš:
„Tak už jsme to dořešili. Je to skutečně Pučmeloud. Zjistili jsme , že Čmeloud je staročeský název pro čmeláka a předpona pu- je vlastně dnešní pa-. Je to tedy Pačmelák, neboli zparchantělý čmelák.“


Děj jednotlivých dílů
Co napsali jiní
Obrázky
Titulky